امتیاز
5 / 4.9
دریافت الکترونیکی (صوت و متن)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
رایگان

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

قصه ظهر جمعه رادیو ایران

قصه ظهر جمعه رادیو ایران قدیمی‌ترین برنامه این شبکه رادیویی است که از سال ۱۳۱۹ آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. این برنامه هر ظهر جمعه به نقل قصه‌ای منتخب پرداخته و مخاطبان بسیار زیادی را در سنین مختلف برای خود یافته‌است.

تاریخچه برنامه قصه ظهر جمعه

برنامه قصه ظهر جمعه صوتی توسط فضل‌الله مهتدی صبحی، درست یک هفته پس از آغاز پخش اخبار رادیو ایران، و حدود یکماه پس از تأسیس رادیو ایران بنیانگذاری شروع به کار کرد.
صبحی خود حدود ۲۴ سال قصه گویی این برنامه را بر عهده داشت که پس از او به ترتیب علی جواهرکلام، ایرج گلسرخی، حمید عاملی و مصطفی موسوی گرمارودی هر یک به مدتی بین چند ماه تا حداکثر پنج سال، گویندگی این برنامه پر شنونده رادیویی را بر عهده داشتند.

 آخرین قصه گوی قصه ظهر جمعه رادیو ایران

آخرین قصه گوی این برنامه محمد رضا سرشار (رضا رهگذر) بود که از ۲۲ بهمن ۱۳۶۰ تا ۱۵ مهرماه ۱۳۸۴ به مدت 24 سال، راوی داستان‌های این برنامه بود و رکورد کم نظیری از خود بر جای گذاشت.
قصه ظهر جمعه دهه ۶۰ از برنامه‌های بسیار پرطرفدار رادیو در دهه ۶۰ بود. بر اساس یک نظرسنجی که در سازمان صدا و سیمای ایران انجام شد، این برنامه در سال ۱۳۶۳ دومین برنامه پرشنونده رادیو پس از صبح جمعه با شما شناخته شد.

این شهرت تاجایی بود که حتی جمعی از دولتمردان جمهوری اسلامی نظیر آیت‌الله خامنه‌ای و علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی زمانی از شنوندگان آن بودند.
سرشار به خاطر اجرای "داستان کوتاه دوستان" که در آن بخش‌هایی از داستان را به زبان آذری تعریف کرده بود، حتی جایزه‌ای از آیت‌الله خامنه‌ای دریافت کرد.
باید بگوییم که این اثر برای تیم تولید ما از ارزش بالایی برخوردار است، حسی نوستالژی! صدای گرم و گیرای آقای سرشار در ظهر های جمعه! ساعت 2 بعد از ظهر! امیدواریم از شنیدن این مجموعه به همراه خواندن آن لذت ببرید.

دانلود قصه ظهر جمعه دهه ۶۰ صوتی

برای دانلود فایل صوتی و متنی این اثر با اجرا و صدای محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) می توانید به بالای صفحه مراجعه کنید.

مشخصات کتاب قصه ظهر جمعه در جدول زیر آورده شده است:

مشخصات
نشر: قصه ظهر جمعه
گوینده: محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
سال انتشار: 1319
زبان: فارسی
موضوع: داستان کوتاه
قالب: صوت همگام با متن

کتاب های مشابه قصه ظهر جمعه 1