امتیاز
5 / 4.8
نصب فراکتاب
مطالعه در کتابخوان
رایگان

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

کتاب داستان امام علی، شامل تعداد 110 داستان از زندگی امام علی علیه السلام نوشته ی ابوالقاسم علیان‌ نژادی می باشد که توسط انتشارات امام علی ابن ابی طالب گردآوری و در اختیار عموم به صورت رایگان قرار داده شده است.

معرفی کتاب داستان امام علی 

فضائل و ویژگی های ذاتی و اکتسابی افراد، متفاوت است واز نظر پذیرش عمومی و مقبولیّت مردمی مراتب مختلفی دارد. بعضی از فضائل تنها در خانواده شخص بروز می کند، برخی کمالات دایره وسیع تری دارد واز محیط کوچک خانواده به تمام بستگان نیز سرایت می کند، اشخاصی را هم می شناسیم که فضائل آن ها از این مرتبه بالاتر رفته، دوست و آشنا، بلکه همه مردم شهر با آن آشنا هستند. این سیر صعودی ادامه دارد تا آن جا که فضیلت و کمالات برخی از صاحبان کمال، شهره آفاق شده و در سراسر جهان منتشر می شود. حتّی گاهی از کره خاکی و دنیای فانی و کوچک ما فراتر رفته و به گوش افلاکیان نیز می رسد؛ تا آن جا که حتّی شناخت و معرفت افلاکیان از خاکیان بیشتر و عمیق تر می شود! خلاصه این که دامنه این ویژگی های ممتاز ذاتی و اکتسابی، تا آن جا گسترده می شود که علاوه بر صاحبان کمال وفضیلت، مخالفان و دشمنان نیز به آن اعتراف می کنند.
به قول شاعر: خوشتر آن باشد که سر دلبران         گفته آید در حدیث دیگران 
حضرت مولای متقیان، امیر عارفان و زاهدان، علی بن ابیطالب (علیه السلام) از معدود اشخاصی است که مخالفان و دشمنان، اعترافات فراوان و زیبایی در مورد ویژگی های اخلاقی آن حضرت دارند؛ مثلا ابوبکر که به فضیلت اسوه تقوا اعتراف کرده و گویا جمله زیر را در طول خلافت غاصبانه ی خود بارها تکرار کرده است: «بیعتتان را از من باز پس بگیرید و مرا رها کنید که من بهترین شما نیستم، در حالی که علی بن ابی طالب در بین شما هست.»

خلاصه کتاب داستان امام علی 

نویسنده در مقدمه هدف از نگارش این کتاب چنین می نویسد: «پس از این که سال ۱۳۷۹ هجری شمسی از سوی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) به نام سال امیرالمومنین (علیه السلام) نام گذاری شد. به این فکر افتادم که به سهم خود قدمی هر چند کوچک در جهت اعتلای نام مقدس حضرت علی (علیه السلام) بردارم. بر این اساس ۱۱۰ قطعه از زندگی مولای متقیان، امیر مومنان، علی بن ابی طالب (علیه السلام) را انتخاب کردم و به صورت کتاب حاضر به شیفتگان آن حضرت، به خصوص جوانان و نوجوانان تقدیم می کنم. تا در قالب داستان های جالب و شنیدنی با گوشه هایی از زندگی، فضائل و کمالات آن حضرت و ظلم هایی که بر ایشان رفته و حضرتش تنها و تنها برای خوشنودی و رضای پروردگار و بارور شدن نهال نوپای اسلام (نه پذیرش ظلم و ستم) صبر و تحمل کرده است، آشنا شویم.
این کتاب از پنج فصل و عناوین زیر تشکیل شده است:
فصل اول: قبل از بعثت؛ داستان هایی چون: ابوطالب از ولادت فرزندش خبر می دهد، قربانی، دعا ورؤیاهای فاطمه بنت اسد، بهترین مولود از زبان بهترین انسان، داستان عجیب وشگفت انگیز ولادت! و...
فصل دوم: بعد از بعثت؛ عناوین داستان های این فصل: اوّلین مسلمان، ارزش ایمان در سنین کودکی، جانشین پیامبر (ص)، مقام علی بن ابی طالب (ع) در آسمان ها، خیرالبریّة، اعترافی از شیطان!، در فراق مادر، علی (ع) برادر پیامبر(ص) است و...
فصل سوم: قبل از خلافت و داستان های این فصل: میله آهنین سنگ آسیاب، ترور نافرجام، مرد شراب خوار، حلّ یک مسأله پیچیده ی ریاضی، فتوای فقهی، دو پناهگاه مطمئن، مراقبت از همه چیز در سخت ترین لحظات! و...
فصل چهارم: بعد از خلافت و داستان هایی چون: برنامه کار، عقیل، میهمان برادر، سادگی لباس در اوج قدرت!، اژدهایی در مسجد کوفه، یهودی مسلمان می شود!، پرندگان هم به علی (ع) عشق می ورزند!، توصیف علی (ع) از زبان دختری کوچک!، در رکاب خلیفه و...
فصل پنجم: پس از شهادت و داستان های مربوز به این دوره: پند آموزگار، زیرکی صعصعة بن صوحان، اَروی، بزرگ مرد عدالت، اعترافی دیگر، پسرانت چه شدند؟ و...    

برشی از متن کتاب 110 داستان حضرت علی 

روزی جانشین حقیقی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) بر فراز منبر بود. از بالای منبر به فرزند بزرگش امام حسن (علیه السلام) نگاهی کرد و پرسید: 
ای ابا محمد! چند روز از ماه مبارک رمضان گذشته است؟ 
امام حسن (علیه السلام) عرض کرد: سیزده روز! 
سپس روی به جانب امام حسین (علیه السلام) نمود و سوال کرد: 
ای اباعبدالله چند روز دیگر از ماه رمضان باقی مانده است؟ 
امام حسین (علیه السلام) عرض کرد: هفده روز! 
سپس حضرت علی امیر (علیه السلام) دست بر محاسن سفید خود کشید و فرمود:
والله لیخضبها بدمها اذا انبعث اشقیها؛ به خدا قسم! شقی ترین افراد این امت، این موی سفید را با خون سرم خضاب خواهد کرد». سپس این شعر را سرود:
ارید حیاته و یرید قتلی               عذیرک من خلیلک من مراد
...
حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) در منزل یکی از همسران خویش به سر می‌برد. به قصد دیدار آن حضرت به آنجا رفتم. پیش از ورود، اجازه خواستم و به داخل راهنمایی شدم. همین که داخل منزل شدم، حضرت فرمود: 
علی! آیا نمی‌دانی که خانه من خانه توست؟ برای ورود محتاج اجازه نیستی. 
گفتم: ای فرستاده خدا! این اجازه را از روی علاقه گرفتم. 
فرمود: تو به چیزی علاقه داری که محبوب خداست. تو ادب کردی و به شیوه آداب الهی رفتار نمودی. آیا نمی دانی که آفریدگار من نمی خواهد که هیچ سری از اسرار من بر تو پوشیده بماند؟ علی تو وصی پس از من هستی، مظلوم و مغلوبی که پس از من به او جفا کنند (تو هستی). آن کس که از تو کناره گیرد از من جدا گشته است. دروغ می گوید کسی که ادعای محبت مرا کند و با تو دشمنی ورزد. چرا که خدای متعال آفرینش من و تو را از نور واحدی قرار داده است.    

داستان امام علی

110 صفت حضرت علی به صورت داستانک های کوتاه از زندگی و فضایل آن حضرت در این کتاب آمده است. داستان های امام علی که در این کتاب آمده برای جوانان و نوجوانان می تواند در شناخت آن حضرت مفید باشد. 

داستان های امام علی pdf 

دانلود داستان حضرت علی با عنوان کتاب داستان امام علی در اپلیکیشن فراکتاب به صورت رایگان امکان پذیر است. پس از دانلود می توانید آن را در کتابخوان فراکتاب مورد مطالعه قرار دهید.

داستان های امام علی pdf 

مشخصات کتاب داستان امام علی در جدول زیر آورده شده است:

مشخصات
ناشر: امام علی ابن ابی طالب(ع)
نویسنده: ابوالقاسم علیان‌ نژادی
تعداد صفحه: 232
موضوع: زندگی نامه ائمه و بزرگان
قالب: الکترونیک

صفحات کتاب :
232
کنگره :
BP37/4‭/ع‌775ص‌4
دیویی :
297/951
کتابشناسی ملی :
م‌80-9822
شابک :
964-92476-3-7‬
سال نشر :
1380

کتاب های مشابه 110 داستان از زندگی حضرت علی (ع)