امتیاز
5 / 3.0
نصب فراکتاب
مطالعه در کتابخوان
رایگان

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

تفسیر سوره لقمان که توسط حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی به رشته تحریر درآمده، به همت مرکز درس هایی از قرآن به نشر رسیده است.

 معرفی تفسیر سوره لقمان قرائتی

خداوند، نیازی به عبادت و تشکّر ما ندارد و قرآن، بارها به این حقیقت اشاره نموده و فرموده است: خداوند از شما بی‏نیاز است. ولی توجّه ما به او، مایه‏ی عزّت و رشد خود ماست، همان گونه که خورشید نیازی به ما ندارد، این ما هستیم که اگر منازل خود را رو به خورشید بسازیم، از نور و روشنایی آن استفاده می‌‏کنیم.

یکی از ستایش‏‌هایی که خداوند در قرآن از انبیا دارد، داشتن روحیه‏‌ی شکرگزاری است. مثلاً درباره‌‏ی حضرت نوح با آن همه صبر و استقامتی که در برابر بی‏وفایی همسر، فرزند و مردم متحمّل شد، خداوند از شکر او یاد کرده و او را شاکر می‏‌نامد. «کان عبداً شکوراً». بارها خداوند از ناسپاسی اکثر مردم شکایت کرده است. البتّه توفیق شکر خداوند را باید از خدا خواست، همان گونه که حضرت سلیمان از او چنین درخواست کرد: «ربّ اوزعنی أن أشکر نعمتک الّتی انعمت علیّ» .

خلاصه تفسیر سوره لقمان قرائتی

قرآن جامع تمام برکات، کمالات، دانش ها و سرچشمه ی همه نیکی هاست. بی شک، بهره مند شدن از آن همه آثار به شرطی است که انسان بخواهد از نور، عدالت، موعظه، دارو، معلّم و... استفاده کند. امّا اگر بر چشم و روح خود پرده ی غفلت بیندازد و خود را به خواب بزند، از آن همه برکات بهره ای نخواهد برد. آنچه قرآن از ما می خواهد، تلاوت، تدبّر، عمل و تبلیغ است. ما نباید حتّی برای لحظه ای بی تحرّک و راکد بمانیم، قرآن می فرماید: ای مؤمنان! ایمان آورید، یعنی ایمان خود را توسعه و تعمّق بخشید.
در این کتاب تفسیر یکی از سوره های قرآن آمده است.
 سوره لقمان که از سوره های مکّی است و به مناسبت نام لقمان، که در تمام قرآن تنها دوبار، آن هم در این سوره آمده، لقمان نامیده شده است. این سوره از جمله شش سوره ای است که با حروف مقطّعه ی «الم» آغاز می شوند. محتوای سوره ی لقمان را می توان در این موارد خلاصه نمود: 1- بیان عظمت و اهمیّت قرآن در هدایت بشر. 2- تقسیم انسان ها به نیکوکار و مستکبر و بیان سرنوشت آنان. 3- بیان برخی معجزات علمی قرآن از قبیل قانون جاذبه و زوجیّت گیاهان.
4- نصایح و موعظه های حکیمانه ی لقمان به فرزندش. 5 - دلایل ایمان به مبدأ و معاد. 6- بیان علوم اختصاصی خداوند، مانند: زمان مرگ و برپایی قیامت.

برشی از متن تفسیر سوره لقمان قرائتی

«6» وَمِنَ النَّاسِ مَن یَشْتَرِی لَهْوَ الْحَدِیثِ لِیُضِلَّ عَن سَبِیلِ اللَّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ وَیَتَّخِذَهَا هُزُواً أُوْلَئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِینٌ و برخی از مردم، خریدار سخنان بیهوده و سرگرم کننده اند، تا بی هیچ علمی، (دیگران را) از راه خدا گمراه کنند و آن را به مسخره گیرند؛ آنان برایشان عذابی خوار کننده است. نکته ها: کلمه ی «لَهْو»، به معنای چیزی است که انسان را از هدف مهم بازدارد. «لهو الحدیث»، به سخن بیهوده ای گویند که انسان را از حقّ باز دارد، نظیر حکایات خرافی و داستان هایی که انسان را به فساد و گناه می کشاند. این انحراف گاهی به خاطر محتوای سخن است و گاهی به خاطر اسباب و ملازمات آن از قبیل آهنگ و امور همراه آن.
شخصی به نام نضربن حارث که از حجاز به ایران سفر می کرد، افسانه های ایرانی - مانند افسانه ی رستم و اسفندیار و سرگذشت پادشاهان - را آموخته و برای مردم عرب بازگو می کرد و می گفت: اگر محمّد برای شما داستان عاد و ثمود می گوید، من نیز قصّه ها و اخبار عجم را بازگو می کنم. این آیه نازل شد و کار او را شیوه ای انحرافی دانست. برخی مفسّران در شأن نزول این آیه گفته اند: افرادی کنیزهای خواننده را می خریدند تا برایشان بخوانند و از این طریق مردم را از شنیدن قرآن توسط پیامبر باز می داشتند، که آیه ی فوق، در مذّمت چنین افرادی نازل شد.
این آیه به یکی از مهم ترین عوامل گمراه کننده که سخن باطل است اشاره نموده است. در آیات دیگر قرآن، به برخی دیگر از عوامل گمراهی مردم اشاره شده که عبارتند از: الف: طاغوت، که گاهی با تحقیر «استخفّ قومه» و گاهی با تهدید مردم را منحرف می کند. «لاجعلنّک من المسجونین» ب: شیطان، که با وسوسه هایش انسان را گمراه می کند. «یرید الشیطان ان یضلّهم» ج: عالم و هنرمند منحرف که با استفاده از دانش و هنرش دیگران را منحرف می سازد. «و اضلّهم السّامری» د: صاحبان قدرت و ثروت، که با استفاده از قدرت و ثروت، مردم را از حقّ بازمی دارند.

تفسیر سوره لقمان pdf

نسخه الکترونیک این کتاب رایگان با استفاده از فایل ورد تفسیر سوره لقمان قرائتی تولید و عرضه شده است که اکانات بیشتری را نسبت به تفسیر سوره لقمان قرائتی pdf در اختیار شما قرار می‌دهد. دانلود سوره لقمان pdf جداگانه در فراکتاب ممکن نیست.

تفسیر سوره لقمان قرائتی صوتی

تفسیر سوره لقمان صوتی در فراکتاب وجود ندارد اما نسخه الکترونیک این کتاب با استفاده از فایل تفسیر سوره لقمان قرائتی word تولید و عرضه شده است. 

پاسخ سوالات تفسیر سوره لقمان محسن قرائتی

بانیان و برگزار کنندگان مسابقات فرهنگی و کتابخوانی از تفسیر سوره های قرآن کریم به عنوان منبع سوالات بهره می برند، یکی از این سوره ها، سوره لقمان می‌باشد.

تفسیر سوره لقمان قرائتی

مشخصات کتاب تفسیر سوره لقمان را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

مشخصات
ناشر: درس‌هایی از قرآن
نویسنده: حجت الاسلام محسن قرائتی
تعداد صفحه: 108
موضوع: تفسیر قرآن
قالب: الکترونیک رایگان
صفحات کتاب :
108
کنگره :
BP102/652‮‭‬‬‬‭/ق‌4ت‌7 1382
دیویی :
297/18‬‬‮
کتابشناسی ملی :
م‌82-18885
شابک :
978-964-5652-36-2
سال نشر :
1382

کتاب های مشابه تفسیر سوره لقمان