کتاب خاطرات جنگ جهانی دوم (جلد دوم: از 1941 تا 1943) pdf

ارتشبد هاینتس گودریان (فرمانده و بازرس کل قوای زرهی آلمان)

امتیاز
5 / 0.0
خرید الکترونیکی (PDF)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 33,000
نظر شما چیست؟

معرفی کتاب خاطرات جنگ جهانی دوم (جلد دوم: 1941 تا 1943)

کتاب «خاطرات جنگ جهانی دوم (جلد دوم: از 1941 تا 1943)»، نوشته هاینتس گودریان و ترجمه محمد قهرمانی است که توسط نشر آرمان‌رشد منتشر شده است.

ژنرال ارتشبد هاینتس گودریان نویسندۀ کتاب، بنیان‌‌گذار نیروی زرهی ارتش آلمان و نخستین لشکرها و سپاه تانک در قوای مسلح جهان بوده است. نام او با جنگ‏‌های برق‌‏آسای آلمان گره خورده؛ چراکه وی نقش اساسی در نظریه‏‌پردازی و اجرای آن در جنگ جهانی دوم (1939 تا 1945) داشته است. او در سرگذشت خود به‌‌طور دقیق به واکاوی لحظه‌به‌‌لحظۀ تأسیس نیروی زرهی، با وجود مخالفت‌‏ها و انبوه مشکلات ناشی از تحریم نظامی آلمان پس از جنگ جهانی اول می‏‌پردازد و سپس دورۀ هیتلر و شکوفایی قدرت نظامی آلمان را بازگو می‌‏کند، شرح دقیق ملاقات‏‌های او با هیتلر و سایر سران حزب نازی و ارتش آورده شده است و نویسنده در این راه از خاطرات مکتوب و حافظۀ استثنایی خود در بیان جزئیات کامل استمداد می‏‌جوید، در دورۀ جنگ نیز به توضیح مراحل گوناگون جنگ جهانی دوم و بازگویی نقش فعال خود در آن به‏‌ به‌عنوان فرماندۀ سپاه و ارتش زرهی و سپس بازرس و رئیس ستاد کل ارتش پرداخته است. با بیان این مطالب شرحی دست اول و کشّاف از چگونگی رقم خوردن حوادث مربوط به ارتش آلمان و خود جنگ ترسیم کرده است که در هیچ کتاب تاریخی که نویسندگان غرب بدان پرداخته‌‏اند رؤیت نمی‏‌شود. این کتاب در سه جلد منتشر شده و در فصول پایانی به تشریح وضع آلمان و رژیم نازی که به‌‌مدت 12 سال بر آن کشور و در دورۀ جنگ بر تمامی اروپا و بخشی از اوراسیا سیطره داشته است می‌‏پردازد.

گزیده کتاب خاطرات جنگ جهانی دوم (جلد دوم: 1941 تا 1943)

در توصیف خاطراتی که این هنگام به وقوع‌ می‌پیوست، من شرح دقیقی از آنچه لحظه‌به‌لحظه برایم پیش می‌آمد، ارائه می دهم. قصدم از این کار این است که مشکلات مادی و معنوی را که گریبان‌گیر فرماندهی یک گروه پانتسر طی لشکرکشی به روسیه می‌شد، روشن کنم.

پس از اظهارات هیتلر خطاب به ژنرال‌ها در چهاردهم ژوئن 1941 من در پانزدهم به ورشو پرواز کردم. آنجا محل استقرار ستادم بود. در روزهای مانده به شروع حمله در 22 ژوئن به بازدید سپاهیان تحت امرم رفتم، آن‌ها موضع مقدم خود را ترک می‌کردند. به‌منظور حصول اطمینان از هماهنگی عملیات از واحدهای همسایه دیدن کردم. حرکت قوا به سمت محل‌های تجمع و آمادگی نهایی برای حمله به خوبی جریان داشت. در هفدهم ژوئن تمرینی برای گذار از رود بوگ برگزار کردم که خط مقدم جبهه ما بود...
صفحات کتاب :
284
کنگره :
D۷۵۷
دیویی :
‏‫‭۹۴۰/۵۳۴۳‬‬
کتابشناسی ملی :
9169845
شابک :
9786222436001
سال نشر :
1402

کتاب های مشابه خاطرات جنگ جهانی دوم (جلد دوم: از 1941 تا 1943)