خرید و دانلود کتاب گزارش ناخوانده

از سرانجام یک مسیر

کتاب دیجیتال گزارش ناخوانده

حجم دانلود: 21.1 مگا بایت
توضیحات درباره کتاب

معرفی کتاب گزارش ناخوانده

کتاب گزارش ناخوانده از سرانجام یک مسیر با هدف بررسی جامع تحریم های کشور در حوزه های مختلف اقتصادی و روشن نمودن سرانجام مسیر مذاکره برای رفع آن ها منتشر شد.

موضوع تحریم ها و راه صحیح مواجهه با آن ها را شاید بتوان مهم ترین مسئله مطرح در فضای عمومی این سال های کشور دانست. ایران اسلامی هم اکنون در حال گذراندن تجربه ای تاریخی پیرامون میزان کارایی و موفقیت عملی مسیر رفع تحریم از طریق مذاکره است.

کتاب گزارش ناخوانده قصد دارد با فراهم کردن شناخت نسبت به واقعیات موجود و جزئیات تعیین کننده در حوزه تحریم ها، و آشنا کردن خوانندگان با طراحی های پیچیده حقوقی، سیاسی، اقتصادی تحریم کنندگان در میز مذاکره و در میدان عمل، و نیز واکاوی دقیق تجربه توافق ژنو در رفع تحریم ها، سرنوشت مسیر رفع تحریم با مذاکره را به طرز ملموس و دقیقی روشن نماید.

انتشار این کتاب در شرایطی است که با وجود سابقه سی و چند ساله تحریم های کشورمان، تا کنون پژوهشی جامع پیرامون ساختار و تأثیرات عملی تحریم ها در حوزه های مختلف اقتصادی منتشر نشده بود. همچنین با وجود گذشت حدود یک سال و نیم از انعقاد توافق ژنو، هیچ گزارش مستندی از میزان تحقق تعهدات طرف مقابل و تأثیر این توافق در کاهش تحریم ها –یعنی در موضوعی که هدف اصلی ایران از ورود به مذاکرات است- وجود نداشت.

بخش اول کتاب گزارش ناخوانده از سرانجام یک مسیر، که شامل 9 فصل است، به ساختار تحریم های اقتصادی کشورمان در حوزه های اصلی، یعنی حوزه های مالی-بانکی، نفتی، کالاهای اساسی، پتروشیمی، خودروسازی، هواپیمایی، کشتیرانی، و فلزات گران بها پرداخته، و در هر حوزه، علاوه بر احصاء و دسته بندی قوانین تحریمیِ مختلفِ اعمال شده، سابقه، اهمیت، و تأثیرات عملی آنها را مورد بررسی قرار داده، و برخی راهکارهای فعالین اقتصادی و مسئولین حوزه مربوطه برای بی اثر نمودن آن تحریم ها را ذکر نموده است.

همچنین در هر یک از حوزه های تحریمی مذکور، تعهدی که در توافق ژنو از طرف گروه 1+ 5 به کشورمان داده شده بود و میزان فایده واقعی آن، با بررسی مسائل زیر، مورد واکاوی موشکافانه قرار گرفته است:

- معنا، محدوده و اهمیت دقیق تعهد ذکر شده در متن توافق و نسبت آن با تحریم های اصلی آن حوزه

- توافقات صورت گرفته پیرامون جزئیات و نحوه اجرای آن تعهد (با استفاده از اسناد مختلف مربوط به توافق ژنو و مذاکرات اجرایی پس از آن)

- وقایع و اقدامات عملی صورت گرفته بعد از اجرای توافق، و میزان عملی شدن تعهدات 1+ 5

- میزان تغییر واقعی در وضعیت تحریم های آن حوزه، نسبت به قبل از توافق ژنو

- اظهارات دست اندرکاران آن حوزه اقتصادی پیرامون میزان فایده عملی امتیاز دریافت شده از 1+ 5

- موانع موجود بر سر راه مفید واقع شدن امتیاز دریافتی کشور از 1+ 5 در آن حوزه، و طراحی های قانونی و اجرایی گسترده طرف مقابل در این زمینه

در بخش دوم کتاب، نقشه تحریم های صورت گرفته علیه کشورمان از ابتدای انقلاب تا کنون تبیین گردیده است. این بخش ابتدا در سه فصل، به قوانین تحریمی وضع شده علیه کشورمان توسط آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت می پردازد. اهداف، مفاد، سیر تاریخی، ویژگی ها، علل وضع، میزان اهمیت، و شرایط لغو این تحریم ها، و ارتباط این سه مجموعه تحریم با یکدیگر، در این سه فصل مرور شده اند.

فصل چهارم از بخش دوم کتاب، این موضوع را مورد واکاوی قرار می دهد که کدام یک از تحریم های مذکور، «مرتبط با هسته ای» هستند و در صورت انجام توافق نهایی احتمال برداشته شدن آن ها وجود دارد. در واقع بخش دوم کتاب گزارش ناخوانده، تمرکزی حقوقی بر قوانین تحریم صورت گرفته است، تا مکمل بخش اول کتاب باشد که تمرکزی اقتصادی بر وضعیت تحریم ها در صحنه عمل دارد.

بخش آخر کتاب گزارش ناخوانده نیز حاوی پنج ضمیمه است. این ضمائم عبارت اند از: «جدول اسناد رسمی منتشر شده توافق ژنو»، «ترجمه رسمی وزارت خارجه از برنامه مشترک اقدام، به همراه اشکالات آن»، «فهرست تعهدات ایران در توافق ژنو و وضعیت اجرای آنها»، «جدول تطبیقی مرکز تحقیقات کنگره آمریکا از تحریم های ایران»، «تبلیغات گسترده روزنامه های کشور پیرامون رفع تحریم ها با توافق ژنو».

گزیده کتاب گزارش ناخوانده

رئیس‌جمهور برزیل، نامۀ اوباما به خودش را منتشر کرد. اوباما در آن نامه از برزیل خواسته بود تا چنین تفاهمی صورت بگیرد. عهدشکنی و وعدۀ دروغ آمریکا به دو کشور ترکیه و برزیل، باعث شد چند روز بعد که قطعنامۀ 1929 تصویب می‌شد،‌ این دو کشور به آن رأی منفی بدهند.

بعدها هیلاری کلینتون در کتاب خاطرات خود دربارۀ این مذاکرات سه‌جانبه نوشت: «اختلاف‌ها داشت کمتر می‌شد و به‌نظر می‌رسید داریم به توافقی نزدیک می‌شویم که دقیق‌ترین (و شدیدترین)‌ تحریم‌های تاریخ را (به ایران)‌ تحمیل می‌کرد. چیزی نمانده بود به هدفمان برسیم که یک اتفاق غیرمنتظرۀ دیگر افتاد...»

مشخصات کتاب
صفحات کتاب :
624
کنگره :
‏‫‬‭HF1586/4
دیویی :
‏‫‬‭330/95670955
کتابشناسی ملی :
6124012
شابک :
‏‫‭978-600-820017-8‬‬
سال نشر :
1399
نظرات درباره کتاب گزارش ناخوانده
شما اولین نفری باشید که درباره این کتاب نظر می دهید.