خرید و دانلود کتاب نورد

کتاب الکترونیکی نورد

حجم دانلود: 301.5 کیلو بایت
توضیحات درباره کتاب

«نورد» مجموعه ده داستان کوتاه از محمدعلی گودینی است .ماجرای اکثر داستانها در کارخانه‌های خصوصی و دولتی اتفاق می‌افتد، که اکثر کارگران از حق بیمه و حق کارگری برخوردار نیستند. 90 درصد کارگران یدی هستند و به حالت بسیار بدی سر کار می‌روند. بیشتر آنها قراردادی هستند. 89 روز تا 90 روز نشود، تا از حق و مزایای حقوق مدنی کارگری برخوردار نشوند. دغدغه یک کارگر، زندگی روزمره، مخارج خانه و عروسی رابطه کارگر و کارفرما، به صورت ارباب رعیتی در آن به خوبی تصویر شده است.
نورد نخستین داستان محمدعلی گودینی است که نام کتاب نیز از آن انتخاب شده است. ماجرا به صورت گفت‌وگویی درونی روایت شده است. کارگر بی‌کار سه ماه در لیست وزارت کار، منتظر مانده است. تا کاری دست‌گیرش شود، وقتی در یک کارخانه به کار مشغول می‌شود. بدتر از همه قراردادی به صورت سه ماه است. کارگر تمام روز آخر را با خود حرف می‌زند، که 89 روز هرگز 90 روز نشود تا از کار اخراج نشود، در حالی که صدای دوستش در گوشش طنین‌انداز است که 90 درصد کارگرها زیر خط فقر زندگی‌ می‌کنند و 90 درصد آنان امنیت شغلی ندارند. شرکتهای دولتی هر روز به سمت خصوصی‌سازی رو می‌آورد که به صورت انحصاری اداره شود. سه ماه، سه ماه، 89، 90 روز نمی‌شود تا از نظر کارفرما مشمول مزایای قانون کار نشود. ده روز مرخصی، یعنی اخراج، تمام ذهن او را پر کرده است، لحظه به پایان نزدیک می‌شود، ترس و دلهره او را به جان می‌رساند. چشمهای مضطرب پر از اشک لیلی او را از خود بی‌خود می‌کند، لحظة بعد او را از زیر غلتک پولادین زخمی درمی‌آورند.
یک سفارش کوچک، بایگانی، اتوبوس اصناف، صف و سرما، انضباط، مدیر جدید در چین فضایی شکل گرفته است. چشمهای بی‌سو و باشگاه خنده‌درمانی، که در فضای سیال ذهن به صورت روایی، ترسیم می‌شود.
در این کتاب می‌خوانم: از کوبش سنبه‌پرسها، بوی سرب مذاب و دود سیاهی که فضای بسته را پوشانده بود، کارگرها دچار تپش قلب و اضطراب شده بودند. رئیس کارخانه در هر بخش به سرپرستها تذکر می‌داد بیشتر مواظب باشند تا کسی از ماسک استفاده نکند. تاق‌تاق پرسها با سرفه کارگرها قاطی بود، مدیر تولید بعد از بازدید کارخانه، رسیده بود پشت دری که به ساختمان اداری باز می‌شد، تازه می‌خواست دستگیره را بچرخاند که کسی با نفسهای تند آمد و تکیه داد به در...

کتاب خداحافظ سالار - نویسنده: حمید حسام - ناشر: سوره مهر

دانلود رایگان کتاب خداحافظ سالار (به همراه نسخه صوتی و چاپی)

نویسنده : حمید حسام

کتاب خداحافظ سالار روایتگر خاطرات همسر سردار شهید حسین همدانی است که از تاثیرگذار ترین شهدای مدافع حرم مطهر حضرت زینب سلام الله علیها و با نام جهادی ابو وهب است. خاطرات زندگی پرفراز و نشیب بانو پروانه چراغ نوروزی از ابتدای کودکی شروع شده و تا لحظه شهادت حبیب مدافعان حرم در سال 94 ختم می شود.

خرید کتاب
مشخصات کتاب
صفحات کتاب :
32
شابک دیجیتال :
978-600-03-1442-2
نظرات درباره کتاب نورد
شما اولین نفری باشید که درباره این کتاب نظر می دهید.