امتیاز
5 / 0.0
خرید الکترونیکی
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 22,500
نظر شما چیست؟

معرفی کتاب نقدنامه زبان و ادبیات فارسی (6)

کتاب نقدنامه زبان و ادبیات فارسی (6) نوشته سیده مریم عاملی رضایی و مریم شهامت قربانی است. کتاب نقدنامه زبان و ادبیات فارسی (۶) یکی از مجموعه کتاب های نقدنامه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است که به نقد کتاب دانشگاهی می پردازد.


پژوهش و تحقیق و تتبع در تمامی حوزه های علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و کمک به توسعه بیشتر علوم انسانی در کشور از جمله اهداف و وظایف اصلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به شمار می رود که این مجموعه کتاب هم در همین راستا نوشته شده است.


نقد کتب دانشگاهی و علوم انسانی یک ضرورت است که مقدمه گذر از وضع موجود به سوی وضع مطلوب است. نقد فی‌نفسه ضروری و ارزشمند است، اما خود زمینه ساز نظریه پردازی‌های نوین و نگارش آثار جدید است. نقد محتوایی هر اندیشه و اثری با نقد شکلی آن همراه است. به همین دلیل در گروه‌های تخصصی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، بررسی، تحلیل و نقد آثار دانشگاهی از دو بعد شکلی و محتوایی صورت می‌گیرد و داوری علمی این آثار، مؤلفه‌های گوناگون شکلی/ بیرونی و محتوایی/ درونی هر کتابی را در نظر می‌گیرند و به مرحله نقد علمی می‌رسانند.

در واقع شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، تنها مجموعه علمی و دانشگاهی است که سیزده گروه علمی و تخصصی را که ناظر بر رشته‌های مختلف علوم انسانی در دانشگاه است، ساماندهی می‌کند و بیش از بیست سال سابقه فعالیت در زمینه بررسی، تحلیل، ارزیابی و نقد متون و کتب علوم انسانی را دارد. در این راستا از مشارکت شبکه استادان حوزوی و دانشگاهی سراسر کشور و صاحب نظران و استادان علوم انسانی بهره‌مند است.

 سیاست اصلی این شورا، کمک به رشد تفکر انتقادی در تولید آثار علمی و دانشگاهی است؛ زیرا تولید علم در حوزه علوم انسانی بدون نقد وضعیت موجود و به ویژه نقد کتب درسی و دانشگاهی و منابع علمی حوزه علوم انسانی امکان پذیر نیست. توسعه فرهنگ نقد در جامعه علمی، تقویت جایگاه علوم انسانی، نسبیت سنجی سازواری تولید علوم انسانی با مبانی فرهنگ و جهان بینی ایرانی - اسلامی، تدوین و اصلاح سرفصل‌های درسی برنامه‌های آموزش علوم انسانی و تولید متون دانشگاهی با رویکرد بومی ایرانی - اسلامی، از دیگر اهداف این شورا است.

هر یک از گروه‌های تخصصی شورا، وظایف و برنامه‌های متنوعی را در جهت رسیدن به اهداف پیگیری می‌کنند. در این میان، تنظیم و تدوین و چاپ و نشر نقدنامه‌های تخصصی در حوزه‌های تخصصی، یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های گروه‌های مزبور است.

مجموعه حاضر با عنوان «نقدنامه گروه تخصصی ادبیات فارسی»، یکی از دستاوردهای علمی و محصولات کار انتقادی گروه‌های «شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی» است که به سراغ کتاب‌های رشته‌ زبان و ادبیات فارسی رفته است تا با تحلیلی دقیق سازوکار این آثار را بررسی کند. این مجموعه به متخصصان علوم انسانی کمک می‌کند حاصل تلاش و پژوهش متخصصان رشته‌های علوم انسانی را جامع بررسی کنند و بتوانند نتیجه‌گیری کامل‌تر و دقیق‌تری داشته باشند.

گزیده کتاب نقدنامه زبان و ادبیات فارسی (6)


«یک نکته از این معنی؛ شرح قیصری بر غزل های حافظ»

ابراهیم قیصری. تهران: جامی، 1393 .چاپ اول، 1583 صفحه. منتقد: دکتر رحمان مشتاق مهر

معرفی کلی اثر

اثر حاضر از ابراهیم قیصری، شرحی بر غزل های حافظ است. این کتاب درحقیقت یادداشت های تحقیقاتی، نوارهای صوتی کلاس درس حافظ مؤلف، حواشی نوشته بر دیوان حافظ و بازخوانی شروح و مقاله های چاپشده است که نظم و ترتیب داده شده و در چند بخش ارائه شده است: مقدمه، نمایه ها، آیات و احادیث، امثال و حکم، اصطلاحات، اشارات عرفانی، ملمعات، کسان، جای ها و فهرست غزل ها و مآخذ. مأخذ این شرح نیز دیوان حافظ به اهتمام علاّمه قزوینی و دکتر قاسم غنی است.

امتیازهای شکلی و محتوایی اثر

طرح جلد، حروف نگاری، صفحه آرایی، کیفیت چاپ و قطع کتاب خوب است. قواعد عمومی نگارش و ویرایش تخصصی جز در موارد معدود، رعایت شده است. قلم نویسنده روان و رساست و نثر آن برای هر درسخوانده حافظ دوستی، ذوق انگیز است. با توجه به اینکه نویسنده، معلّم است و سال ها (بنا به مقدمه کتاب) حافظ، تدریس کرده است، نثر کتاب متناسب با سطح فهم عموم دانشجویان است.

صفحات کتاب :
527
کنگره :
‫‬‮‭PIR3347
دیویی :
‏‫‭8‮فا‬0/9062
کتابشناسی ملی :
5902327
شابک :
978-622-6304-35-1
سال نشر :
‏‫1398

کتاب های مشابه نقدنامه زبان و ادبیات فارسی (6)

با موفقیت اضافه شد
0