امتیاز
5 / 5.0
دریافت الکترونیکی (TEXT)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
رایگان
خرید چاپی
60,000
14%
ت 51,600
نظر شما چیست؟

معرفی کتاب امام و امامت در تکوین و تشریع

کتاب امام و امامت در تکوین و تشریع اثر اصغر طاهرزاده توسط انتشارات لب المیزان منتشر شده است. امامتِ مطرح در اعتقاد شیعه رویکردی است به حقیقتی آسمانی که درصدد است تمدن زمینی را مطابق نظم آسمانی بسازد و امام شیعیان آن چنان حضوری در عالم هستی دارد که نه تنها چنین امری را ممکن می سازد، بلکه آن را ضروری می داند، زیرا موجب شکوفایی سرمایه ی درونی تک تک افراد امت می گردد تا جایی که شخصیت افراد انعکاسی از شخصیت امام خود خواهد شد.

کتاب امام و امامت در تکوین و تشریع از مجموعه کتاب های «سلسله مباحث معرفت دینی اهل بیت(ع)» است. کتاب حاضر سومین مجلّد از مجموعه حاضر است که در آن سعی شده با دقّت بر روایات مورد بحث، نکات ظریفی از موضوع امامت در هستی تبیین گردد. آن چه در این کتاب درج شده است، تأکید بر این موضوع است که امامت یک حقیقت نفس الامری در عالم وجود است و براساس آن ها، جایگاه امام و امامت تعیین می شود.

گزیده کتاب امام و امامت در تکوین و تشریع

یکی از روش‌های دشمنان حقیقت این بوده که برای این‌که صدای یک تفکر به گوش کسی نرسد، بدون آن‌که مانع اظهار آن شوند، آنقدر تفکرسازی می‌کردند که آن صدا در انبوه صداها گم شود. ولی این شما و این هم تاریخ، آنچنان وجود مقدس حضرت رضا(ع) در آن فضا درخشیدند که نتیجه عکس شد و صاحبان سایر ادیان و افکار به حضرت گرایش یافتند تا آنجایی که در آن مناظره‌ای که حضرت با «جاثلیق» رهبر مسیحیان بغداد در مقابل مأمون دارند، جاثلیق می‌گوید: «قسم به حق که گمان نمی کردم در میان مسلمانان کسی مثل تو باشد»حضرت در آن جلسه، رهبر یهودیان یعنی رأس الجالوت را شاهد می‌گیرند، ابتدا از او می‌پرسند آیا تو به انجیل علم داری؟ می‌گوید بله.

می‌فرمایند من با جاثلیق براساس انجیل خودشان مناظره می‌کنم و تو شاهد باش اگر خلاف آن سخنی گفتم تو تذکر بده، و مناظره با حیرت حاضران به نفع حضرت تمام شد. درخشش شخصیت حضرت رضا(ع) در آن زمان طوری است که اسلام به معنای واقعی آن‌ یعنی اسلام اهل‌البیت(ع) معرفی می‌شود. وقتی رهبر کاتولیک‌ها و رهبر یهودی‌ها نظرشان به حضرت، همراه با احترام شد دیگر فرقه‌ها‌ی ضعیف حرفی برای گفتن ندارند و نقش تاریخ‌سازی حضرت رضا(ع) آن شد که میدانی برای اظهار اندیشه‌ی یهودی و مسیحی نماند.

سال نشر :
1390
صفحات کتاب :
343
کنگره :
‫‭BP223‫‭/ط12‮الف‬8 1390
دیویی :
‫‭297/45
کتابشناسی ملی :
2227350
شابک :
978-964-2609-37-6

کتاب های مشابه امام و امامت در تکوین و تشریع