امتیاز
5 / 5.0
خرید الکترونیکی (TEXT)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 47,000
خرید چاپی
139,000
15%
ت 118,150

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

کتاب داستان راستان، نوشته استاد قلم شهید مرتضی مطهری می باشد و توسط انتشارات صدرا به چاپ و نشر رسیده است. این دو جلد کتاب شامل 125 داستان است که اکثر این داستان ها از کتب حدیث گرفته شده و قهرمان داستان یکی از پیشوایان بزرگ دین است.

معرفی کتاب داستان راستان

شهید مطهری درباره کتاب داستان و راستان می نویسد: «در مدتی که مشغول جمع ‏آوری و تنظیم و نگارش یا چاپ این داستان ها بودم، به هر یک از رفقا که برخورد می ‏کردم و می ‏گفتم کتابی در دست تألیف دارم مشتمل بر یک ‏عده داستان های سودمند واقعی که از کتب احادیث یا کتب تواریخ و سیر استخراج کرده با زبانی ساده و سبکی این چنین نگارش می ‏دهم تا در دسترس عموم قرار بگیرد، همه تحسین و تمجید می ‏کردند و این را بالاخص برای طبقه جوان کاری مفید می ‏دانستند. بعضی ها از آن جهت که تاکنون نسبت به داستان های سودمند اخبار و احادیث این کار انجام نشده، این را یک نوع «ابتکار» تلقی می ‏کردند و می ‏گفتند: «جای این کتاب تاکنون خالی بود.»
مآخذ و مدارک داستان ها با قید صفحه و احیانا با قید چاپ کتاب، در پاورقی نشان داده شده و گاه هست که بیش از یک مأخذ در پاورقی ذکر شده. غالبا ذکر بیش از یک مأخذ برای این بوده که در نقل ها کم و زیادی وجود داشته و قرائن نشان می ‏داده که از هر کدام چیزی افتاده یا آنکه ناقل عنایتی به نقل همه داستان نداشته است.
 در بیان و نگارش هیچ داستانی از حدود متن مآخذی که نقل گشته تجاوز نشده و نگارنده از خیال خود چیزی بر اصل داستان نیفزوده یا چیزی از آن کم نکرده است. ولی در عین ‏حال این کتاب یک ترجمه ساده تحت‏ اللفظی نیست، بلکه سعی شده در حدودی که قرائن و امارات دلالت می ‏کند و مقتضای طبیعت و روحیه ‏های بشری است، بدون آنکه چیزی بر متن داستان افزوده گردد، هر داستانی پرورش داده شود.
 نام این کتاب را به اعتبار اینکه غالب قهرمانان این داستان ها کسانی هستند که راست ‏رو و بر صراط مستقیم می ‏باشند و در زبان قرآن ‏کریم «صدّیقین» نامیده شده ‏اند، «داستان راستان» گذاشته ‏ایم. البته از آن ‏جهت هم که معمولا طالبان و خوانندگان این ‏گونه داستان ها افرادی هستند که می ‏خواهند راست گام بردارند و این کتاب برای آن ها و به خاطر آن هاست، ما این داستان ها را می ‏توانیم «داستان راستان» بدانیم.

خلاصه کتاب داستان راستان

کتاب های سودمند که مستقیما متن حقایق اخلاقی و اجتماعی را به لباس «بیان» درآورده‏ اند، یا کتبی که حقایق زندگی را در لباس «داستان» ـ که فکر و قلم نویسنده آن را ساخته و پرداخته است و حقیقتی ندارد ـ مجسم کرده‏ اند، یا کتب سیرت که از اول تا آخر در مقام نقل تاریخ زندگی یک یا چند شخصیت بزرگ بوده ‏اند، از شماره بیرون است، ولی نویسنده تاکنون به کتابی برنخورده است که مؤلف به منظور هدایت و ارشاد و تهذیب اخلاق عمومی داستان هایی سودمند از کتب تاریخ و حدیث استخراج کرده و در دسترس عموم قرار داده باشد. اگر هم این کار شده است، نسبت به داستان های اخبار و احادیث صورت نگرفته است.
 در این کتاب از لحاظ نتیجه داستان هیچ ‏گونه توضیحی داده نشده، مگر آنکه در متن داستان جمله ‏ای بوده که نتیجه را بیان می ‏کرده است. و حتی عنوانی که روی داستان گذاشته شده سعی شده، حتی‏ الامکان، عنوانی باشد که اشاره به نتیجه داستان نباشد. البته این بدان ‏جهت بوده که خواسته ‏ایم نتیجه ‏گیری را به عهده خود خواننده بگذاریم.
 کتاب و نوشته باید هم زحمت فکرکردن را از دوش خواننده بردارد و هم او را وادار به تفکر کند و قوه فکری او را برانگیزد. آن فکری که باید از دوش خواننده برداشته شود، فکر در معنی جمله ‏ها و عبارات است. از این نظر تا حدی که وقت و فرصت اجازه می ‏داده کوشش شده که عبارات روان و مفهوم باشد. و اما آن فکری که باید به عهده خواننده گذاشته شود فکر در نتیجه است. هر چیزی تا خود خواننده درباره آن فکر نکند و از فکر خود چیزی بر آن نیفزاید، با روحش آمیخته نمی ‏گردد و در دلش نفوذ نمی ‏کند و در عملش اثر نمی ‏بخشد. البته آن فکری که خواننده از خودش می ‏تواند بر مطلب بیفزاید، همانا نتیجه ‏ای است که به طور طبیعی از مقدمات می‏ توان گرفت.

همان ‏طور که از اول بنا بود، اکثر این داستان ها از کتب حدیث گرفته شده و قهرمان داستان یکی از پیشوایان بزرگ دین است، ولی البته منحصر به این‏ گونه داستان ها نیست، از کتب رجال و تراجم و تواریخ و سیر هم استفاده شده و داستان هایی از علما و سایر شخصیت ها آورده شده که سودمند و آموزنده است.
 این داستان ها علاوه بر آنکه عملا می ‏تواند راهنمای اخلاقی و اجتماعی سودمندی باشد، معرف روح تعلیمات اسلامی نیز هست و خواننده از این رهگذر به حقیقت و روح تعلیمات اسلامی آشنا می ‏شود و می‏ تواند خود را، یا محیط و جامعه خود را با این مقیاس ها اندازه بگیرد و ببیند در جامع ه‏ای که او در آن زندگی می‏ کند و همه طبقات خود را مسلمان می ‏دانند و احیانا بعضی از آن طبقات سنگ اسلام را نیز به سینه می ‏زنند، چه اندازه از معنی و حقیقت اسلام معمول و مُجری است.
 جلد اول این کتاب 75 داستان و جلد دوم 50 داستان است. داستان های جلد دوم غالبا از داستان های جلد اول طولانی ‏تر است، و چون در نظر بود که حجم جلد دوم از جلد اول تجاوز نکند، به پنجاهمین داستان ختم کردیم.

برشی از متن کتاب داستان راستان

 مردمی که به حج رفته بودند، در سرزمین منا جمع بودند. امام صادق علیه ‏السلام و گروهی از یاران، لحظه ‏ای در نقطه‏ ای نشسته از انگوری که در جلوشان بود می ‏خوردند.
 سائلی پیدا شد و کمک خواست. امام مقداری انگور برداشت و خواست به سائل بدهد. سائل قبول نکرد و گفت: «به من پول بدهید.» امام گفت: «خیر است، پولی ندارم.» سائل مأیوس شد و رفت.
 سائل، بعد از چند قدم که رفت پشیمان شد و گفت: «پس همان انگور را بدهید.» امام فرمود: «خیر است» و آن انگور را هم به او نداد.
 طولی نکشید سائل دیگری پیدا شد و کمک خواست. امام برای او هم یک خوشه انگور برداشت و داد. سائل انگور را گرفت و گفت: «سپاس خداوند عالمیان را که به من روزی رساند.» امام با شنیدن این جمله او را امر به توقف داد و سپس هر دو مشت را پر از انگور کرد و به او داد. سائل برای بار دوم خدا را شکر کرد.
 امام باز هم به او گفت: «بایست و نرو.» سپس به یکی از کسانش که آنجا بود رو کرد و فرمود: «چقدر پول همراهت هست؟» او جستجو کرد، در حدود بیست درهم بود. به امر امام به سائل داد. سائل برای سومین بار زبان به شکر پروردگار گشود و گفت: «سپاس منحصرا برای خداست. خدایا منعم تویی و شریکی برای تو نیست.»
 امام بعد از شنیدن این جمله جامه خویش را از تن کند و به سائل داد. در اینجا سائل لحن خود را عوض کرد و جمله ‏ای تشکرآمیز نسبت به خود امام گفت. امام بعد از آن دیگر چیزی به او نداد و او رفت.

چند داستان کوتاه از کتاب داستان راستان

داستان های جلد یک غالبا کوتاه تر از جلد دوم می باشد. بعضی از داستان های کوتاه این جلد عبارتند از: رسول اکرم و دو حلقه جمعیت، مردی که کمک خواست، خواهش دعا، بستن زانوی شتر و همسفر حج

داستان امام حسن از کتاب داستان راستان

یکی از داستان هایی که نام امام حسن (ع) نیز در آن آمده است داستان کابین خون می باشد.

اولین داستان کتاب داستان راستان

اولین داستان جلد یک داستان راستان داستان پیامبر و دو حلقه جمعیت و از جلد دوم پسر حاتم می باشد.

دانلود کتاب داستان راستان 2

نسخه دیجیتال جلد دوم داستان راستان را می توانید از طریق نرم افزار فراکتاب دانلود کرده و سپس آن را در کتاب خوان فراکتاب مطالعه کنید.

کتاب داستان راستان جلد اول pdf

نسخه دیجیتال جلد اول داستان راستان را می توانید از طریق نرم افزار فراکتاب دانلود کرده و سپس آن را در کتاب خوان فراکتاب مطالعه کنید.

خرید کتاب داستان راستان

نسخه چاپی هر دو جلد کتاب داستان راستان را می توانید از طریق سایت و یا نرم افزار فراکتاب با تخفیف خریداری کنید و از خواندن آن لذت ببرید.

خرید کتاب داستان راستان

مشخصات کتاب داستان راستان در جدول زیر آورده شده است:

مشخصات
ناشر: صدرا
نویسنده: مرتضی مطهری
تعداد صفحه: 572
موضوع: اسلام و معارف، داستان کوتاه
قالب: pdf و چاپی با تخفیف 
سال نشر :
1380
کنگره :
BP249/5 ‫ /م6د2 1380
دیویی :
297/68
کتابشناسی ملی :
م 79-646
شابک :
9789645600189

کتاب های مشابه داستان راستان