امتیاز
5 / 4.0
خرید الکترونیکی (TEXT)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 5,200
خرید آوا کتاب
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 12,000

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

معرفی کتاب عقربه ها خوابشان می آید

کتاب عقربه ها خوابشان می آید در مورد نوجوانی است که دوست نزدیکش را که با هم فعالیت هایی ذر سال های انقلاب داشته اند، گم کرده. او تمام مدت دنبال دوستش می گردد. این رمان برگزیده ی سومین جشنواره داستان انقلاب است. اسماعیل. این تنها یک اسم نیست؛ همه رویاها و خواب و خیال قهرمان داستانی است به اسم «عقربه ها خوابشان می آید». 

شخصیت اصلی داستان، نوجوانی است که دوستش اسماعیل در تظاهرات هفده شهریور 57 در میدان ژاله شهید شده است. اما ناگهان در سفری که قهرمان داستان همراه با خانواده اش به مشهد دارند، لحظه ای اسماعیل رخ می نماید و بعد ناپدید می ‏شود. حالا دیگر تمام رویاها و دغدغه های قهرمان داستان، می شود یافتن دوباره اسماعیل. در تمام ایام سفر و لحظه های زیارت، قهرمان داستان از خود می پرسد که اسماعیل کجاست. گاه هم پناه می برد به خاطرات گذشته و روزهای خوش مبارزه و تظاهرات را در کنار اسماعیل به خاطر می آورد. اما واقعیت به ظاهر چیز دیگری است؛ نه اثری از اسماعیل هست و نه در این سفر و زیارت، روزگار خوشی انتظار شخصیت اصلی داستان را می کشد.

برادرش حامد در بیمارستان بستری می شود، خواهرش مرضیه ناخوش احوال می شود و در این میان بدخلقی ها و عصبیت های همیشگی پدر که با مریضی بچه ها و بی پولی بیشتر هم شده است، فضا را عبوس تر و تلخ تر می کند. اما انگار اصلا اسماعیلِ شهید آمده بوده تا با نشان دادن این تصویر رویایی از خودش، به قهرمان داستان یادآوری کند که مبارزه و استقامت تا همیشه ادامه دارد. انگار عیوضی با این تمهید می خواسته نشان دهد که شهیدان نمی میرند وراهی که گشوده اند، تا ابد پیمودنی است.

سال نشر :
1390
شابک دیجیتال :
978-600-03-1874-1
صفحات کتاب :
90
کنگره :
PIR8151‭ /ی888‭‬‏‫‬‭ع7 1390
دیویی :
8‮فا‬3/62
کتابشناسی ملی :
2588344
شابک :
978-600-175-278-0

کتاب های مشابه عقربه ها خوابشان می آید